Výborný povrch travnatých fotbalových hřišť je základní podmínkou pro kvalitní hru. Kromě mnoha jiných aspektů se na výsledné kvalitě hrací plochy podílí zejména odpovídající údržba a s ní spojené efektivní zavlažování v obdobích, kdy jsou přirozené srážky nižší než vláhová potřeba sportovního trávníku.

Taková období jsou v posledních letech velmi častá, a proto se zavlažovací systémy na fotbalových trávnících staly již zcela standardním vybavením pro hřiště a stadiony naprosto všech úrovní.Vybudování zavlažovacího systému není malou investicí, proto je dobré pro správný výběr zavlažovací technologie získat co nejvíce informací, které napomohou dobře se v problematice zavlažování orientovat.

Jedním z nejdůležitějších faktorů je zvolená koncepce závlahy, tj. výběr typu postřikovačů a jejich rozmístění na hrací ploše. V zásadě lze volit ze dvou základních konceptů, které jsou nyní preferovány a doporučovány Komisí pro stadiony a hrací plochy FAČR.
První ze systémů, který byl často instalován v minulosti, se skládá z výsečových postřikovačů (většinou deset až třináct) umístěných po obvodu hrací plochy a ze dvou nebo tří plnokruhových postřikovačů v hrací ploše v její podélné ose. Tyto postřikovače mají dostřik 26 – 30 m. Tento koncept se v současnosti instaluje již jen výjimečně nebo se používá na menších hřištích, případně na hřištích s umělým povrchem.

Obecně lze říci, že hlavními kritérii pro výběr závlahových výrobků by měla být kvalita a spolehlivost systému, životnost, efektivní provoz, koncepce systému a správný výběr instalační firmy. Hlavním faktorem by určitě neměla být pouze cena produktů systému. Navíc rozdíl mezi cenou kvalitních komponentů od tzv. „laciných“ není až tak veliký.

V dnešní době je nejvíce preferovaný koncept 16+8, tedy 16 obvodových a 8 středových postřikovačů. Tento systém lze velmi prakticky doplnit o 2 postřikovače do branek pro závlahu v případě výměny povrchu v brankovišti. U tohoto řešení je všech 24 postřikovačů ovládáno zcela samostatně, a to umožňuje nastavení individuální doby závlahy pro každý postřikovač zvlášť, což je velmipřínosné na hřištích s více slunnými či naopak stíněnými místy. Ovládací jednotka a čerpací stanice jsou přizpůsobeny tak, že umí spouštět každý postřikovač samostatně, nebo v souběhu až 2 postřikovače u menších hřišť respektive až 4 postřikovače u větších hřišť. To je také výhodné i pro co nejrychlejší zápasové přestávkové zkropení trávníku. Postřikovače u tohoto systému mají dostřik 21-24 m a jsou standardně opatřeny měkkými pryžovými kryty. Výhodou tohoto řešení je nižší investiční náročnost a lepší rovnoměrnost distribuce vody a i tedy výrazně nižší provozní náklady a nižší spotřeba vody!

Samozřejmostí u každé závlahy fotbalu je hřišti přizpůsobený projekt zavlažovacího systému, z něho vyplývající správné velikosti vedení potrubí a v neposlední řadě i použití tzv. swing jointů pro připojení postřikovačů. Toto jsou oblasti, kde se při levné instalaci velmi často a velmi nesprávně šetří a zavlažovací systém pak zdaleka neplní svou správnou funkci. Úspora v této oblasti je následně pak velmi obtížně napravitelná.

Bez čeho se neobejdeme – vzdálené ovládání závlahy

Samozřejmostí každého moderního zavlažovacího systému je automatická ovládací jednotka s čidlem přirozených srážek. Již základní ovládací jednotka umožňuje obsluze celou řadu funkcí, které podporují úsporné provozování zavlažovacího systému.

V posledních letech je však většina systémů vybavena moderním ovládáním, které při nízkých investicích umožňuje i vzdálené řízení závlahy.

Vzdálené ovládací systémy nabízí celá řada výrobců. Celosvětově jsou nejběžnějšími a v provozu nejvíce odzkoušenými systémy Rain Bird WiFi LNK, které navíc vynikají velmi jednoduchým a intuitivním ovládáním. Vyšším stupněm ovládacích systémů je pak moderní platforma Rain Bird IQ4, která je k dispozici v různých technologických variantách včetně oblíbené cloudové služby.

Díky vzdálenému ovládání a aplikacím pro mobilní telefony a tablety lze zavlažování ovládat v podstatě odkudkoliv. Groundsman nebo česky řečeno správce, tak může reagovat na náhlou změnu počasí prakticky okamžitě a může závlahu vzdáleně vypnout, zapnout nebo upravit dobu závlahy.

Tím se výrazně zvyšuje účinnost zavlažování, kvalita trávníku a současně se snižují náklady na provoz!