K předním hráčům v segmentu údržby travnatých ploch patří v České republice společnost H-REKULTIVACE, a. s. Již dlouhé roky se specializuje kromě jiných činností na péči o zeleň podél silnic prvních tříd a sekání svahů okolo dálnic. Pro tyto účely si letos firma pořídila již druhý americký stroj Ventrac. Zajímalo nás, jak je s tímto světově nejprodávanějším univerzálním svahovým nosičem spokojená.

Na toto téma jsme hovořili s členem představenstva společnosti H-REKULTIVACE, a.s. Davidem Kulvajtem. Byl to nadmíru zajímavý rozhovor nejen o technice jako takové, ale i o tom, jaké parametry a vlastnosti strojů jsou důležité, abyste se udrželi na špičce a mohli plnit leckdy šibeniční termíny stanovené na splnění té či oné otázky.

Sešli jsme se v době přísných bezpečnostních opatření v souvislosti s koronavirovou pandemii. Jak všechna úskalí zvládáte?

V této době se více než kdy jindy uplatňují naše vnitřní systémová řešení. Pracuje u nás značné množství zaměstnanců, což vyžaduje vždy jasná pravidla a funkční mechanismy na kontrolu jejich dodržování. Máme dobře fungující a léty ověřený tým profesionálů. Proto všechna hygienická opatření byla zavedena do praxe velmi rychle a naši zaměstnanci je dodržují. Kromě vyšších nákladků na pomůcky a dezinfekci, jsme tak nezaznamenali žádné změny. Naštěstí jsou u nás všichni zdraví. Jsme rádi, protože tráva se neptá a roste bez ohledu na pandemii.

Zástupci společnosti ITTEC, která již třetím rokem zastřešuje prodej a servis techniky americké značky Ventrac, nám prozradili, že jste byli prvním komunálním zákazníkem, který si v České republice stroj pořídil. Neměli jste strach, že budete jakýmsi pokusným králíkem?

V době pořízení stroje už ne. Samozřejměcvlastnímu zakoupení techniky předcházely námluvy, seznámení se s dodavatelem, ověření referencí, předvedení stroje a spousta dalších kroků, které dnes musíte podniknout, abyste si nepořídili do firmy starost místo radosti. Pro nás bylo obojí nové, jak dodavatel, tak technika, a tak jsme se museli spolehnout kromě referencí i na vlastní instinkt. Naštěstí je v dnešní době celý svět propojený internetem. Nosičů Ventrac se prodá každý rok kolem 5000 kusů, a tak nebyl problém získat reference ze zahraničí, kde je s oblibou používají již více než čtyřicet let. Odlišné je to s dodavatelem, protože kvalita poskytovaní jeho služeb je leckdy důležitější než technika samotná. To se týká hlavně kvality servisu a schopnosti dodávat včas a rychle náhradní díly. Tady jsme ale měli možnost získat velmi dobré reference od celé řady velkých sportovišť, kterým společnost ITTEC již dlouhá léta zajištuje prodej a servis techniky.

Stroje Ventrac se dovážejí až z Ameriky. Neobávali jste se nedostatku náhradních dílů nebo dlouhých čekacích lhůt?

Ptáte se správně. Báli. Proto jsme se s dodavatelem domluvili na tom, že musí držet náhradní stroj skladem a v případě závady nám jej bezplatně poskytnout. Často nám totiž dodavatelé nabízejí různou techniku a vždy se ohánějí spolehlivostí. V případě Ventracu tomu nebylo jinak, ale zpětně musíme uznat, že se opravdu jedná o neuvěřitelně spolehlivý a bytelný stroj, který funguje naprosto bezchybně. Dnes už prodal dodavatel v České republice desítky kusů této techniky, má dobře zásobený sklad náhradních dílů. I když jsme možnost zapůjčení náhradního stroje nemuseli využít, víme, že jich ITTEC má hned několik.

Jaký další klíčový parametr kromě spolehlivosti rozhodl, že jsme si pořídili právě Ventrac?

Tady je to jednoduchá matematika: hodinová spotřeba pohonných hmot, hodinový výkon, kvalita seče, náklady spojené s přepravou a množství pomocného personálu, který je zapotřebí ke stroji tak, abyste zvládli přidělenou práci ve stoprocentní kvalitě. Máme zkušenost, že čísla z hodinové předváděcí akce z osmi, deseti nebo dokonce dvanáctihodinového provozu se dost liší. Ani tady tomu nebylo jinak. Důležité je naučit se stroj správně využívat a pracovat s ním tak, aby dosahoval těch nejlepších výkonů. Ventrac nám díky své svahové dostupnosti pomohl výrazně snížit množství ploch dosekávaných křovinořezem a po zhruba měsíčním seznamování s ním dnes dosahujeme průměrného hodinového výkony ve svahu přes 2200 m2. Máme ale i zakázky, kde se nemusí tolik kličkovat, seče se vysoká tráva převážně na rovině. Tam se pohybujeme v hodnotách přes posekaných 5000 m2 za hodinu při spotřebě do dvou a půl litru nafty na jednu motohodinu. Což je v našem prostředí doslova unikát. Tím, že stroj Ventrac vznikl pro potřeby amerických golfových hřišť, neničí podloží a netrhá dálniční náspy. To je podstatné, protože poškozením takového svahu mohou vzniknout až několikamilionové škody. V naší společnosti jsme vyzkoušeli už opravdu značné množství techniky, různé typy kolových i pásových nosičů, a jsme rádi, že jsme narazili na tyto unikátní stroje. Bez nich už bychom si dnes naši činnost nedovedli představit.

Přestože jste si pořídili už druhý stroj, dokázali byste najít nějaké zápory?

Vždy se najde něco, co je třeba doladit. V případě nosiče Ventrac to byly časté defekty pneumatik způsobené prostředím, ve kterém tato technika pracuje. Zpočátku nás to poněkud zdržovalo od práce, ale společně s dodavatelem se nám podařilo tyto závady odstranit.

A co plusové body?

Těch je samozřejmě podstatně víc. Kromě těch, které jsem již zmiňoval, bych vypíchl kvalitu mulčování, univerzálnost stroje umožňující jeho celoroční využití, komfort a bezpečnost obsluhy, která nám při delších směnách zajištuje vysoký hodinový výkon. V neposlední řadě vyzvednu příznivou pořizovací cenu. I když se nejedná o nejlevnější stroj, dosahuje výkonu padesátikoňového traktoru, a to ve svahu, kam by se takový stroj nemohl ani přiblížit. Přitom je pořizovací cena zhruba poloviční proti ostatním velkým svahovým nosičům nebo pásovým roboticky řízeným sekačkám.

Článek si můžete přečíst v pdf zde.